خانه ⁄ 

این یک داستان واقعی است...

تولد همسرم نزدیک بود. خیلی فرصت نداشتم به بازار بروم و یک کادوی مناسب بخرم. موقع استراحت گوشی ام را برداشتم و یک چرخی در صفحات اینستاگرام زدم. ناگهان چشمم به کیف چرمی خوشگلی افتاد! یادم اومد که همسرم چند وقت پیش جلوی ویترین یک کیف فروشی کمی مکث کرد و گفت: “باید کم کم به فکر کیف دیگه ای باشم، این دیگه خیلی کهنه شده”

سرخوش از اینکه تونستم نوع کادو رو مشخص کنم، در صفحات اینستاگرام دنبال یک کیف مناسب برای همسرم گشتم. بعد از کلی جستجو، یک صفحه اینستاگرام با کلی کیف خوشگل دیدم. مناسب با سلیقه همسرم یکی از کیف ها را انتخاب کردم و از فروشنده قیمت کیف را پرسیدم. فقط صد و پنجاه هزار تومن!!! باور کردنی نبود اما یک فرصت خوب بود تا با قیمت مناسب یک کیف خوب برای همسرم بخرم. از فروشنده شرایط رو پرسیدم:

“حدود سی درصد از مبلغ را واریز میکنید به شماره کارت—— بعد فیش پرداخت را برای ما ارسال می کنید. بعد از ارسال فیش، سفارش شما ثبت میشه. هفت روز تولید کیف شما زمان میبره. بعد از هفت روز ما کیف را برای شما ارسال میکنیم و شما اگر راضی بودید بقیه مبلغ را واریز می کنید. از حسن انتخاب شما سپاسگزاریم.”

با خودم گفتم: “خب شرایطش هم که عالیه درصد بیشتری از مبلغ را هم بعد از اینکه کیف به دستم رسید و راضی بودم پرداخت میکنم.”

تا روز تولد ده روز هم فرصت داشتم. همه چیز خوب به نظر می رسید.

پنجاه هزار تومان به حساب کارتی که معرفی شد واریز کردم و فیش پرداختی را برای فروشنده ارسال کردم. بعد از شش روز (یک روز زودتر از موعد مقرر شده) خواستم به فروشنده پیام یادآوری بدم که دیدم صفحه مورد نظر رو پیدا نمیکنم! از دوستم خواستم اسم فروشگاه مورد نظر را با گوشی خودش جستجو کند. دوستم صفحه فروشگاه را پیدا کرد. فهمیدم فروشنده بلاکم کرده!

با پیگیری های زیاد شماره تماس صاحب کارت را پیدا کردم و وقتی موضوع را به او گفتم فهمیدم صاحب کارت یک پیرزن هفتاد و چند ساله است که فردی ماهانه در قبال دریافت کارت و شماره حساب به او مبلغ ناچیزی می دهد. مطمئن شدم که من هم طعمه کلاهبرداری شدم. مبلغ آن قدری نبود که بخواهم شکایت کنم و هزینه شکایت و مراجعه به جهت تنظیم شکایت به مراتب بیشتر از پنجاه هزار تومان بود اما هم به خاطر اینکه بی جهت به کسی اعتماد کردم و هم اینکه به طور حتم اعتمادم نسبت به شرایط مشابه از بین رفته است، حس خیلی بدی داشتم. این حسِ من را کسانی میفهمن که خود درگیر اینگونه کلاهبرداری ها شده باشند. بماند که زمان خرید یک کادوی خوب برای همسرم را نیز از دست داده بودم. 

 

این یک داستان واقعی از یک کلاهبرداری کوچک بود. از این نوع کلاهبرداری ها در اینترنت و شبکه های اجتماعی بسیار زیاد است. کافی است کلیپ ذیل را ببینید تا با حجم و انواع مختلف این گونه کلاهبرداری ها بیشتر آشنا شوید. 

خب راهکار چیست؟ آیا باید از خرید اینترنتی صرف نظر کنیم؟

ما یک راهکار خوب به شما معرفی میکنیم. شما برای خرید های بعدی حتما از اپلیکیشن اسکنپ استفاده کنید.

همین الآن اپلیکیشن اسکنپ را رایگان نصب کنید تا بتوانید در مواقع ضروری از آن استفاده کنید.

اسکنپ چطور مانع کلاهبرداری می شود؟

ابتدا اپلیکیشن اسکنپ را از گوگل پلی دانلود کرده و نصب کنید. بعد به راحتی و تنها با یک شماره تلفن همراه به عضویت اسکنپ در بیایید. وقتی وارد صفحه اصلی اسکنپ شوید امکانات مختلفی میبینید که در نگاه اول ناآشنا هستند. خب طبیعی است چون تا به حال اپلیکیشن مشابه اسکنپ نبوده است. اما کارکردن با اسکنپ بسیار ساده است.  

1- گزینه “ایجاد و انتقال اسکنپ” را انتخاب میکنید

2- نوع اسکنپ را “مدت دار” انتخاب می کنید

3- توضیحات مختصری از خرید و رمز امنیتی که ایجاد کردید را وارد می کنید. (اگر رمز امنیتی خود را ایجاد نکردید می توانید گزینه “رمز امنیتی ندارم” را انتخاب کرده و رمز امنیتی خود را ایجاد کنید)

4- مبلغ، مدت زمان تحویل، مدت زمان بررسی کالا و یا خدمات را طبق توافقی که با فروشنده کرده اید، وارد می کنید و درانتها نام کاربری فروشنده یا گیرنده مبلغ را وارد کرده و دکمه ثبت را لمس کنید.

 

5- لینک ایجاد شده را برای فروشنده یا گیرنده به اشتراک بگذارید و یا کپی و ارسال کنید.

6- فروشنده و یا گیرنده، از صفحه اصلی اپلیکیشن، گزینه “دریافت اسکنپ” را لمس کرده و نوع دریافت را “مدت دار” انتخاب می کند.

7- سپس در بخش مورد نظر لینک دریافتی را کپی کرده و “ارسال لینک” را لمس می کند.

8- در صورتی که اطلاعات لینک ارسالی مورد تایید فروشنده و یا گیرنده بود، گزینه تایید را انتخاب می کند.

9- بلافاصله بعد از تایید زمانسنج، بازه زمانی تحویل کالا که در حال کاهش زمان است را به خریدار نشان می دهد. 

10- بعد از بازه زمانی تحویل کالا بازه زمانی بررسی کالا شروع می شود و خریدار در صورتی که نسبت به ارسال کالا و یا کیفیت آن اعتراضی دارد می تواند گزینه “کالا مورد تایید نیست” را انتخاب کند تا مبلغ به کیف پول فروشنده منتقل نشود. 

اسکنپ ابزاری را در اختیار کاربران قرار می دهد تا بتوانند به سهولت و با امنیت بالا پرداخت خود را چه در شبکه های اجتماعی و چه در محیط های فیزیکی انجام دهند. در واقع شما علاوه بر گزینه اسکنپ مدت دار، با انتخاب اسکنپ فوری می توانید در لحظه و به صورت حضوری مبلغ را به فروشنده منتقل نمایید.

1- از صفحه اول اپلیکیشن گزینه “ایجاد و انتقال اسکنپ” را انتخاب کنید

2- نوع اسکنپ را “فوری” انتخاب کنید

3- توضیحات مختصری از خرید و رمز امنیتی که ایجاد کردید را وارد کنید. (اگر رمز امنیتی خود را ایجاد نکردید می توانید گزینه “رمز امنیتی ندارم” را انتخاب کرده و رمز امنیتی خود را ایجاد کنید)

4- مبلغی که قصد انتقال دارید را وارد کنید. دو راه برای پرداخت فوردی در اسکنپ ایجاد شده است: “ایجاد کیوآرکد” و “ایجاد پیامک” جهت انتقال با هر کدام از روش ها، گزینه مورد نظر را لمس کنید.

 

دانلود و استفاده از اسکنپ کاملا رایگان است!

اسکنپ علاوه بر داشتن قابلیت های سایر کیف پول های مجازی قابلیت های ویژه ای دارد که آن را به یک کیف پول منحصر به فرد تبدیل کرده است. برخی از مزایای اسکنپ به این شرح است: افزایش امنیت پرداخت در شبکه های اجتماعی. افزایش سرعت و سهولت در پرداخت. کاهش هزینه های پرداخت. افزایش سرعت در راه اندازی کسب و کارهای الکترونیکی. پس همین الآن اسکنپ را نصب کنید چون به طور حتم برای خریدهای بعدی به کمکتان خواهد آمد.

اسکنپ چطور به فروشنده ها و صاحبان کسب و کار کمک می کند؟

راه اندازی کسب و کار و فروش اینترنتی فرآیندهای مخصوص به خود را دارد. اما گاهی اوقات ابزارهایی که در مسیر تجارت الکترونیک استفاده می کنیم می تواند فروش و سرعت رشد کسب و کارمان را بسیار زیاد کند. به طور معمول بسیاری از معاملات در فضای مجازی به دلیل عدم اعتماد خریدار به فروشنده و بالعکس، انجام نمی شود و این به خاطر استفاده از روش های پرداخت قدیمی است. طبق تحقیقاتی که تیم اسکنپ انجام داد به جرأت میتوان گفت در صورتی که فروشندگان از اسکنپ برای دریافت وجه کالا و خدمات خود استفاده کنند، فروششان به میزان سه تا چهار برابر افزایش خواهد یافت. فروشندگان با پیشنهاد “پرداخت مدت دار” به خریدارانی که هنوز به آنها اعتماد پیدا نکرده اند می توانند اعتماد خریداران جدید را به دست آورده و فروش خود را افزایش دهند.  

فیلم برخی از کلاهبرداری های مرسوم در اینترنت

راهنمای تصویری استفاده از اپلیکیشن اسکنپ